Temizlik Ürünleri

Blog

Temizlik Ürünleri

Temizlik malzemeleri, ofis ve ev temizliği yaparken kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler yaşam alanlarımızı daha hijyenik bir ortama dönüştürmesi nedeni ile sık sık tercih edilir.

Temizlik Malzemeleri ve Temizlik Ürünleri Nelerdir?

Günlük hayatta insanların kişisel ve yaşam alanlarının temizliğini korumak amacıyla kullanılan temizlik malzemeleri ve temizlik ürünleri sağlığın korunmasını sağlar. Sabunlar, çamaşır suları, çamaşır ve bulaşık deterjanları, mobilya ve yüzey temizleyicileri ve temizlik yaparken kullanılan tüm ekipmanlar temizlik ürünlerini oluşturan başlıca kalemlerdir. İlk insanlar temizlenmek için bitki özleri, süt, kül ve kil gibi maddeler kullanırdı. Temizlik malzemesinin üretilmesi ve kullanılmaya başlanması ise M.S 200’lü yıllara denk gelir. Bir rivayete göre Roma’daki bir tepede kurban edilen hayvanların külleri ve yağları yağmur suları ile Tiber Nehri’ne karışır. Bu karışmadan sonra Tiber Nehri’nde çamaşır yıkayan kadınlar çamaşırlarının daha kolay ve daha iyi temizlendiğini fark eder. Nehre karışan kil, kül ve yağların sabuna dönüştürülmesi ve bir temizlik malzemesi olarak kullanılması bu olaya dayandırılır. Sabunun üretiminden ve kullanılmaya başlanmasından sonra 18.yüzyılda çeşitli formüller geliştirerek sabundan farklı temizlik ürünleri ortaya çıktı. Kullanılan temizlik malzemeleri ve temizlik ürünleri fiyatları da özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

HaberTürk Gazetesi’nin yayınladığı bir araştırmaya göre dünya pazarının %25’ini temizlik maddeleri oluşturuyor. Bu temizlik maddeleri arasında en büyük paya çamaşır suyu sahiptir. Avrupa Birliği’nin 2011 verilerine göre Avrupa genelinde 34.2 milyar Euro değerinde temizlik malzemesi tüketimi vardır. AB üyesi ülkeleri arasında dünya ihracatı konusunda lider firmaların büyük bir çoğunluğu sabun üreticileridir. Dünya ticaret Merkezi’nin verdiği bilgilere göre temizlik malzemesi ihracatında Almanya lider konumdadır. Almanya’yı ABD ve Fransa takip eder. Temizlik malzemesi ihracatında 15. Sırada yer alan Türkiye’de ilk sabun fabrikası Sabuncuzade Hacı Şakir’dir. Türkiye yıllık sabun üretiminin yaklaşık %66’sını ihraç eder.

Temizlik Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Ofis ve ev temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta ev ve ofislerdeki dağınıklığı düzenlemektir. Düzenlenen ve toplu bir hal alan ev ve ofisleri temizlemek çok daha kolay olur.
 • Ofis ve ev temizliği yaparken farklı yüzeylere farklı ürünlerin kullanılması gerekir. Ahşap yüzeylerde temizlik yaparken bu yüzeyler için özel olarak üretilen ahşap temizleyiciler kullanılmalıdır. Cam yüzeylerde temizlik yaparken camlar için üretilen ekstra parlaklık katan ve çizilmeleri engelleyen ürünlerin kullanılması gerekir.
 • Banyoda temizlik yaparken lavabo, klozet ve küvet gibi yerlerde bulunan inatçı kirlerin mikrofiber bezler ve etkili leke çıkarıcılar ile temizlenmesi gerekir. Banyolarda bulunan lekeler genellikle su lekeleridir ve sıradan bir temizleyici ile silinerek yok edilemezler. Bu nedenle su lekeleri için özel kireç sökücü temizleyiciler kullanmak gerekir.
 • Mutfaklar temizliği en zor ve en uğraştırıcı olan alanlardandır. Mutfaklarda çeşitli yağ çözücüler, kireç çözücüler ve çamaşır suları kullanılarak oluşan kir ve yağların yok edilmesi gerekir. Özellikle fırın, mutfak aletleri, ocak gibi ürünler en çok yağlanan ürünlerdir. Bu ürünlerin temizliğine ekstra özen gösterilmesi gerekir.
 • Temizliği en zor eşyalardan biri de halılardır. Halılar, gözle göremediğimiz kir ve bakterileri içerisinde barındırır ve yüzeysel olarak halıyı sildikçe bu bakteriler daha da dibe çöker. Bu durumu önleyebilmek adına halı temizliği için özel olarak üretilen temizlik malzemelerini kullanmalısınız.
 • Kısacası temizlik yapacağınız her alan için birbirinden farklı özellikte ürünler bulunuyor. Temizlik malzemeleri ve temizlik ürünleri çeşitleri ile ilgili detaylı bir araştırma yaparak bu ürünler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Doğru Temizlik Malzemeleri ve Temizlik Ürünleri Seçimi Neden Önemlidir?

 • Günümüzde farklı temizlik malzemeleri ve temizlik ürünleri çeşitleri bulunuyor. Ancak bu ürünlerin doğru seçimi ve doğru alanlarda kullanımı hayati önem taşıyor. Kişiler, temizlik ürünü seçerken temizlik malzemeleri ve temizlik ürünleri fiyatları konusuna önem gösterse de dikkat edilmesi gereken bir nokta da temizlik malzemelerinin içerisinde bulunan maddelerdir.
 • Yanlış seçilen temizlik malzemeleri insan sağlını tehdit ediyor. Örneğin, seçtiğiniz bir temizlik malzemesinin içerisinde alerjinizin olduğu bir madde varsa bu ürün hayatınızı riske atıyor. Bu nedenle aldığınız malzemelerin içeriğini okumalı ve ürünün sağlığınızı tehdit etmediğinden emin olmalısınız.
 • Doğru seçilmeyen temizlik ürünleri kullanılan yüzeyde de hasarlara yol açar. Örneğin, ahşap ve ağaçtan yapılan ürünlerin temizliği diğer yüzeylerin temizliğinden biraz daha zordur. Bu alanlar için kullanılan temizlik ürünlerinin yüzeyi çizmemesi gerekir. Ahşap yüzeylere uygun olmayan ürünler yüzeylere zarar verebilir ve kullanılmaz hale getirebilir.

Sizin İçin En İyi Temizlik Malzemeleri ve Temizlik Ürünleri Hangisi?

 • Sizin için en iyi temizlik malzemeleri aslında ihtiyacınıza en uygun olanlardır. Eğer ofisleriniz için temizlik ürünleri arıyorsanız sizin için en önemli temizlik ürünleri parke yüzey temizleyici, sıvı sabun, cam temizleyici ve mikrofiber bezlerdir.
 • Eğer eviniz için temizlik ürünleri arıyorsanız mobilyalarınıza göre ürün seçmelisiniz. Evinizde ahşap bir masa, kütükten yapılmış bir sehpa ya da ahşap pencereler bulunuyorsa sizin için en uygun temizlik ürünleri ahşap temizleyiciler olabilir.
 • Temizlik malzemesinde kalite önemlidir. Bu nedenle temizlik malzemesi seçilirken az miktarda kullanılıp yüksek oranda verim sunan malzemeler tercih edilmelidir.
 • Aldığınız ürünün temizlik ihtiyacınızı karşılayacağından emin olmalısınız. Leke çıkarıcı bir ürün alacaksanız ürünün garanti kapsamında olduğuna dikkat etmelisiniz.
 • Satın alacağınız temizlik malzemesinin hızlı teslim edilmesine dikkat edin. Aldığınız ürünün haftalar sonra elinize ulaşmasını istemiyorsanız hızlı teslim edilen ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Temizlik malzemesi alacak kişiler için fiyat da önemli bir kriterdir. Temizlik malzemeleri ve temizlik ürünleri fiyatı hakkında araştırma yaparak bütçenize en uygun temizlik ürünlerini seçebilirsiniz.
 • Temizlik yaparken doğru ürünü tercih ettiğinize dikkat ederek farklı amaçlar için üretilen ürünleri israf etmeyin.